در سيستم هاي حرارت مركزي شوفاژ، منبع انبساط وظيفه تنظيم فشار آب سيستم را بر عهده دارد و از افزايش و كاهش فشار آب در داخل سيستم جلوگيري مي كند. هنگام راه اندازی سيستمهاي گرم کننده مانند شوفاژ، آب داخل سيستم به دليل بالارفتن درجه حرارت منبسط شده و حجم آن زیاد می شود. این ازدیاد حجم در مخزن انبساط تخليه شده از بالا رفتن فشار سيستم جلوگيري مي كند و همچنين در موقع سرد شدن آب در سيستم، حجم آب منقبض شده و منبع انبساط با جبران كاهش حجم از ايجاد فشار منفي در سيستم جلوگيري مي كند. به اين ترتيب در سيستم هاي گرمايشي شوفاژ وظيفه حفظ تعادل فشار آب سيستم، بر عهده مخرن انبساط مي باشد. مخرن انبساط از نظر عملكرد به دو نوع باز و بسته تقسيم مي شود.مخزن انبساط بسته نيز چنانچه از اسم آن معلوم است به صورت بسته بوده و فشار آب در داخل آن در حد ارتفاع آب در سيستم تنظيم مي گردد و با تغيير دماي آب و در نتيجه انبساط و انقباض آب، فشار آب را در يك حد ثابت نگه مي دارد. اين نوع مخزن انبساط بطور معمولي در داخل موتورخانه نصب مي گردد ولي مي توان آن را در جاي مناسب ديگر نيز نصب كرد.

در مخزن انبساط باز، چنانچه از اسم آن پيدا است سطح آب مخزن به اتمسفر ارتباط دارد و فشار آب در داخل مخزن صفر مي باشد. در اين نوع مخازن سطح آب توسط يك شناور كنترل مي شود. در صورت بروز انبساط در حجم آب داخل سيستم، مقدار حجم آب افزايش يافته از طريق سرريز مخزن تخليه مي گردد و در موقع راه اندازي سيستم آب از طريق مخزن به داخل سيستم تزريق مي گردد. همچنين به هنگام خنك شدن آب داخل سيستم و انقباض آن، كاهش حجم آب سيستم را جبران مي كند. اين نوع مخزن در بالاترين نقطه سيستم نصب مي گردد. در اكثر پشت بام ساختمان ها مي توان يك مخزن انبساط بسته را ملاحظه نمود. براي بهره برداري از اين مخازن توصيه شده كه در طي سال در هر فصل حداقل يكي دو بار از منبع انبساط بازديد كرد و از سالم بودن اتصالات و بخصوص شناور آن اطمینان حاصل كرد.در روش موجود نصب و بهره برداري از مخزن انبساط با توجه به اتصال لوله رفت و برگشت منبع انبساط به كلكتور رفت و برگشت، به طور طبيعي و بخصوص در زمان كار پمپ سيركوله، آب داغ به داخل مخزن انبساط ريخته شده و از طريق لوله برگشت به سيستم وارد ميگردد. اين كار باعث مي شود كه آب داخل مخزن انبساط هميشه گرم باشد. گرم بودن اين مخزن كه معمولاً در محوطه باز نصب مي گردد سبب اتلاف مقدار زيادي از انرژي سيستم مي گردد. مقدار اين اتلاف در صورتي که عایقكاري خوب نشده باشد بين %20 تا %25 است يعني حدود ربع انرژی مصرفي توسط مشعل فقط در اين نقطه از مخزن انبساط به هدر می رود.

 1. براي جلوگيري از اتلاف انرژي سيستم در منبع انبساط انجام اقدامات ذيل بسيار مفيد خواهد بود.
 2. تبديل منبع انبساط از نوع معمولي ايستاده به نوع ديواري و نصب آن در بالاترين نقطه داخل ساختمان به ديوار نزديك سقف در داخل حمام و قرار دادن سرريز آن به صورت مرئي.

 بستن شير رفت به مخزن انبساط: با انجام اين كار غيرمتعارف از ورود آب داغ به مخزن انبساط جلوگيري مي شود و در نتيجه دماي مخزن انبساط به آب سرد تبديل مي شود. البته با بستن شير ورودي به مخزن انبساط هيچ مشكلي در فشار سيستم بوجود نمي آيد چرا كه منبع انبساط از طريق لوله برگشت به كلكتور برگشت متصل است و هر گونه انبساط آب سيستم از طريق كلكتور رفت به وسايل گرمايش نظير حداقل مخزن دوجداره آب گرم، وارد شده و از آن به كلكتور برگشت منتقل شده و به مخزن انبساط منتقل مي گردد. يعني وجود يك لوله برگشت براي حفظ فشار در سيستم كافي است. حال با بستن شير لوله رفت به مخزن انبساط دو فايده براي سيستم نسبت به حالت قبلي بوجود مي آيد. اول اينكه از اتلاف انرژي در اين نقطه بطور كامل جلوگيري مي گردد و فايده دوم اين است كه انرژي الكتروپمپ سيركوله به طور كامل جهت گردش سيال در داخل سيستم گرمايشي صرف مي گردد و از اتلاف انرژي الكتريكي سيال در داخل منبع انبساط جلوگيري مي گردد. در اين روش در مقايسه با روش رايج فعلي، مدت زمان كاركرد الكتروپمپ به مقدار زيادي بيش از 40% كاسته مي شود يعني پمپ در زمان كمتري گرما را از ديگ به لوازم گرمايش منتقل كرده و استراحت بيشتري مي نمايد. (هركس مي تواند در فصل زمستان تنها با بستن شير رفت به منبع انبساط اثر اين عمل در كاهش زمان پمپاژ را اندازه گيري كند.)

در اين تصوير، سرريز مخزن انبساط به فلاش تانك وارد شده است. در صورت هر گونه مشكل در فلوتر صداي آن براحتي به گوش خواهد رسيد. لذا زمان بازديد مخزن به جاي فصلي به روزانه تبديل خواهد شد!

با توجه به اين كه اين روش هيچ فرقي در عملكرد مخزن انبساط با روش موجود ندارد ولي در مقابل از اتلاف بيش از 25% انرژي جلوگيري مي كند توصيه مي گردد حتماً اين كار را انجام دهند و از اتلاف انرژي جلوگيري نمايند. اين كارشناس اين روش را در چند ساختمان اجرا كرده ام و الان بيش از سه سال است كه با اين روش از تاسيسات موتورخانه چند واحد مسكوني بهره برداري مي گردد.

البته براي اجراي اين روش در تاسيساتي كه منبع انبساط در پشت بام ساختمان ها نصب شده است لازم است در فصول سرد سال شير لوله رفت به مخزن انبساط بطور جزئي جهت جلوگيري از يخ زدگي باز شده باشد و مخزن بطور كامل پوشش داده شده و عايق كاري شود.
کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم تیر ۱۳۹۲ساعت 20:17  توسط مسعود  | 

محدوده دما ٬ هواي تازه ، چرخش هوا و فشار نسبي هوا

در فضاهای بیمارستانی

بدليل اهميت مسئله آلودگي هوا  و انتشار آن در بيمارستان از یک طرف و حفظ بالاترین کیفیتها برای تهویه مطبوع و آرامش بخش برای بیماران ٬ از طرف دیگر ٬ تامين شرایط رفاهی مناسب ٬ با استفاده از عواملی همچون : سرمایش و گرمایش و رطوبت و هواي تازه و ميزان چرخش و فشار نسبي هوا ٬ در هریک از فضاهای بیمارستانی ٬ از جايگاه ويژه اي برخوردار است .  در اينجا اختصاصات تهویه مطبوع برای چند فضاي مهم در بيمارستانها ارایه میشود:

اتاقهای  عمل : 

فشار نسبی هوا :  به دليل عدم نفوذ هواي بيرون به داخل اتاقهاي عمل، فشار نسبي اين فضا مثبت است( حد اقل ۱۵  CFM ) .

ورود هواي تازه :  از صد در صد هواي تازه استفاده کرده و در هر ساعت ۱۵ بارحجم هواي اتاق عمل با هواي تازه تعويض مي گردد .

هوای برگشت :  هواي اتاق عمل مجددا به داخل بر نگشته و مستقيما  تخليه مي شود یعنی صد در صد هوا بایستی تخلیه شود و هواساز اتاق عمل کانال برگشت ندارد 

درصد رطوبت :  رطوبت نسبي در محدوده 60 – 50 درصد ایده آل است لیکن بعضآ تا ۳۰ درصد هم در بعضی اعمال جراحی مورد نیاز خواهد بود .

محدودهء دما : در زمستان و تابستان دما در محدوده۲۰ تا ۲۵ درجه قابل قبول خواهد بود


ClearSphere provides a range of high quality systems and products to suit its customer’s cleanroom and laboratory requirements.
spacer  

سالن ریکاوری :

فشار نسبی هوا :  به دليل عدم نفوذ هواي بيرون به داخل ریکاوری ، فشار نسبي اين فضا مثبت است .

ورود هواي تازه :    از صد در صد هواي تازه استفاده کرده و در هر ساعت دو مرتبه حجم هواي اتاق ریکاوری با هواي تازه تعويض و شش مرتبه نیز حجم هواي اتاق بايستي جابجا گردد .

هوای برگشت :  هواي اين اتاق برگشت داده نمي شود .  

درصد رطوبت : محدوده رطوبت بين 60-50 درصد است

محدودهء دما:  در زمستان و تابستان دما در محدوده۲۰ تا ۲۵ درجه قابل قبول خواهد بود 

بخشهای ویژه ( ICU  CCU   NICU )  : 

فشار نسبی هوا :  به دليل عدم نفوذ هواي بيرون به داخل بخش های ویژه ٬ فشار نسبي اين فضا مثبت است( حد اقل ۱۵  CFM ) .

ورود هواي تازه :  از صد در صد هواي تازه استفاده کرده و در هر ساعت۱۰  بارحجم هواي این بخش ها با هواي تازه تعويض مي گردد .

هوای برگشت :  هواي بخشهای ویژه  مجددا به داخل بر نگشته و مستقيما  تخليه مي شود یعنی صد در صد هوا بایستی تخلیه شود و هواساز کانال برگشت ندارد 

درصد رطوبت :  رطوبت نسبي در محدوده 60 – 50 درصد ایده آل است لیکن بعضآ تا ۳۰ درصد هم  مورد نیاز خواهد بود .

محدودهء دما : در زمستان و تابستان دما در محدوده۲۰ تا ۲۵ درجه قابل قبول خواهد بود

اتاق کار تمیز :

فشار نسبی هوا :  به دليل عدم نفوذ هواي بيرون به داخل  ، فشار نسبي اين فضا مثبت است .

ورود هواي تازه :  اختیاری است

هوای برگشت :  اختیاری بوده و بستگی به شرایط طراحی دارد

درصد رطوبت : محدوده رطوبت بين 60-50 درصد است گرچه بهتر است در حداقل آن باشد .

محدودهء دما :  در زمستان و تابستان دما در محدوده۲۰ تا ۲۵ درجه قابل قبول خواهد بود 

اتاق کار کثیف :

فشار نسبی هوا :  به دليل عدم نفوذ هواي  داخل به بيرون (به خصوص درتالار اتاقهاي عمل و بخش های ویژه) ، فشار نسبي اين فضا منفی است .

ورود هواي تازه :  اختیاری است

هوای برگشت :  اختیاری بوده و بستگی به شرایط طراحی دارد

درصد رطوبت : محدوده رطوبت بين 60-50 درصد است گرچه بهتر است در حداقل آن باشد .

محدودهء دما :  در زمستان و تابستان دما در محدوده۲۰ تا ۲۵ درجه قابل قبول خواهد بود 

انواع انبار وسایل در داخل بخشها ( تجهیزات و یا لوازم مصرفی اطاق عمل و بخشهای ویزه و بستری ها ) :

فشار نسبی هوا :  اختیاری است .

ورود هواي تازه :  اختیاری است

هوای برگشت :  ندارد

درصد رطوبت : محدوده رطوبت بين 60-50 درصد است 

محدودهء دما :  در زمستان و تابستان دما در محدوده۲۰ تا ۲۵ درجه قابل قبول خواهد بود 

 

سرویسهای دستشوی و حمام :

فشار نسبی هوا :  به دليل عدم نفوذ هواي  داخل به بيرون  ، فشار نسبي اين فضا منفی است .

ورود هواي تازه :  اختیاری است

هوای برگشت :  ندارد

درصد رطوبت : محدوده رطوبت بين 60-50 درصد است گرچه بهتر است در حداقل آن باشد .

محدودهء دما :  در زمستان و تابستان دما در محدوده۲۰ تا ۲۵ درجه قابل قبول خواهد بود 

اتاقهای بستري:  

فشار نسبی هوا :  فشار نسبي اتاق بستري صفر است

ورود هواي تازه :  در هر ساعت دو مرتبه حجم هواي اتاق بستري با هواي تازه تعويض مي گردد

هوای برگشت :   هواي اتاق بستري برگشت داده نمي شود .

درصد رطوبت : رطوبت نسبي در محدوده 60-30 درصد  است

محدودهء دما :  در زمستان و تابستان دما در محدوده۲۰ تا ۲۵ درجه قابل قبول خواهد بود 

 

بخش اورژانس  : 

فشار نسبی هوا :  به دليل عدم نفوذ هواي بيرون به داخل بخش آورژانس ٬ فشار نسبي اين فضا مثبت است .

ورود هواي تازه :  از صد در صد هواي تازه استفاده کرده و در هر ساعت ۶  بارحجم هواي این بخش  با هواي تازه تعويض مي گردد .

هوای برگشت :  هواي بخش اورژانس میتواند مجددا به داخل بر گشته و استفاده گردد .

درصد رطوبت :  رطوبت نسبي در محدوده 60 – 50 درصد ایده آل است لیکن بهتر است در حداقل باشد .

محدودهء دما : در زمستان و تابستان دما در محدوده۲۰ تا ۲۵ درجه قابل قبول خواهد بود


http://www.clearsphere.ie/clearsphere_images/products/HVAC-L.jpg

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 22:13  توسط مسعود  | 

چکیده :

رشد روز افزون استفاده بی رویه منــــابع مختلف انـــرژی در این عصر حاضر یکی از معضلاتی است که جامعه بشـری بـه آن مبتلا اسـت . و با گـذشت زمان منـابع مختلف انـرژی از بین می رود بـرای کنترل بهـینه مصـرف انرژی امـروزه تدابیر مختلفی اندیشیده شده است ، که از آن جمله می توان به سـیستـم های کنـترل روشـنایی ، تهـویه مـطبوع ، کنترل تردد ، اعلام حریق و … اشاره نمود که هر کـدام به نوعی در جهـت کاهش انـرژی مـوثـر اسـت . در ایـن مـقالـه سعی شـده اسـت در خـصوص سیستم های موثر در کنترل  HVAC به چالش کشیده شود و طبق استاندارد Ashrae – ۱۳۵ مواردی عنوان گردد.

 

http://hvac-newbraunfels.com/wp-content/uploads/2011/04/Emergency-Air-Conditioning-Repair-New-Braunfels.jpg


گرمایش ، هوا رسانی ، تهویه مطبوع

در ایـن مـقـاله به تشـریح سـیستم های کنترل  HVAC و بحث و بررسی خصوصیات و مولفه های سیستم های کنترل خودکار می پردازد . یک سیستم کنترل  HVAC که درست و دقیق طراحی شده باشد قادر است مزایای زیر را در اختیار قرار دهد :

 • یک محیط آرامش بخش برای ساکنان
 • بهینه سازی هزینه و مصرف انرژی
 • بالا بردن بهره وری کارکنان
 • کنترل دود در مواقع بروز حریق
 • پشتیبانی از عملیات های کامپیوتر و دیگر تجهیزات مرتبط

کنترل های اساس صحت عملکرد سیستم بوده و باید تا حد ممکن در ابتدای فرآیند طراحی ، مد نظر قرار گیرند . کنترل های خود کار که به درستی اعمال شده باشند ، می توانند :

 • عملکرد سیستم  HVAC را بهینه کنند .
 • خروجی سیستم  HVAC را د ر واکنش به شرایط گوناگون فـضاهای سـرپوشـیده و باز تنظیم کند.
 • شرایط رفاه عمومی را در محیط های اداری حفظ نماید .
 • محدوده دقیق دما و رطوبت را در محوطه های تولید که در آنها ، رعایت این حدود به جهت کنترل محصول ضروری است فراهم سازند .
 • بـرای کاهـش میزان مصرف در فـضاهای خالی ، دما و فشار را به طور خودکار تنظیم کنند.
 • بـرای تـامـین شـرایط رفـاهـی و در عـین حـال مـحدود سـاختن مـصرف انـرژی ، گرمایش و سرمایش را تنظیم کنند.

کـنترل هـای خـودکار معمـولا بـه شکل پیکر بندی ستاره ای یا خطی از یک تابـلوی کـنترل سـیسـتم ( مانند کنترل کننده ) کابل کشی شده و هـرگاه لازم باشـد ، که وضعـیت متغیری کنترل شود ، مورد استفاده قرار میگیرند . در سیستم های  HVAC معمول ترین شرایط کنترل شده عبارتند از :

 • فشار
 • دما
 • رطوبت
 • سرعت عبور جریان

به غـیر از کـنترل های خـودکار ، می تـوان از کـنترل هـای محـدود کـنـنده بـرای تـضمـین ایمـنی عملکرد تجهیزات سیستم  HVAC استفاده کرد و به این ترتیب از مجروح شدن پرسنل و وارد آمدن خسارت به سیستم ، جلوگیری نمود .


http://hvac-newbraunfels.com/wp-content/uploads/2011/04/HVAC-Contractor-New-Brainfels.jpg


نمونه ای از کنترل های محدود کننده عبارتند از :

 • کنترل کننده های دمای حـد پایین که از یخ زدن کوئل ها یا مـبدل های حرارتی جلوگیری میکنند.
 • حس گرهای جریان برای عملکرد ایمن برخی از تجهیزات ( مانند چیلرها )

یک سیستم کنترل خودکار ، بر حسب نوع منـبع انـرژی و نـوع سیگـنال کنـترلی ( مثـلا آنالـوگ یـا دیجیتال ، ورودی یا خروجی )که جهت انجام وظایف خود مـورد استفاده قرار می دهد ، طبقه بندی می شود مـتداول تـرین اشـکال انـرژی بـرای سـیسـتم های کـنترل خـودکار ، بـرق و هـوای فـشرده ( مانند پنوماتیک ) هـستند.سـیستـم ها مـمکن اسـت یک یا هـر دو شکل انـرژی را شامل شوند . لذا دوباره بر اساس روش های کنترلی زیر طبقه بندی میشوند :

 • کنترل بادی ( پنوماتیک )
 • کنترل برقی ( مانند الکترو مکانیکی )
 • کنترل الکترونیکی
 • کنترل دیجیتال مستقیم (DDC ) مبتنی بر ریزپردازنده ها

توجه : سیستم های کنترل پنوماتیک ، فشار متغیر هوای ورودی از حس گر به یک کنترل کننده را مورد استفاده قرار می دهند که ایـن کنترل کننده نیز به نـوبه خـود ، سیگنال خـروجی پنوماتیک را برای عنصر کـنترل نهایـی تـولید مـیکند. سـیسـتم های پـنوماتیک ، الکترومکانیکی والکترونیکی ، وظایف و مراحل کنترل از پیش تعیین شده و محدودی را انجام می دهند .

کنترل کننده های مبتنی بر ریزپردازنده ،از  DDC برای مجموعه وسیعی از مراحل کنترل استفاده میکنند و معمولا برای کاربردهای HVAC  و EMS در ساختمان های امروزی به کار می روند.

هنگام استفاده از DDC ، واحد ریزپردازنده موجود در کنترل کننده ، پردازش مراحل کنترل را بر عهده میگیرد . از این رو ، واژه دیجیتال در کلمه  DDC ، اشاره به پردازش دیجیتالی داده ها دارد.

از آنجا که تقریبا تمام ورودی های حس گر و اغلب دستگاه های خروجی آنالوگی هستند،برای پذیرش سیگنال از این دستگاه ها مبدل های نوع آنالوگ / دیجیتال (A/D) و دیجیتال / آنالوگ (D/A) در کنترل کننده های مبتنی بر ریزپردازنده جای داده می شوند.

سیستم های کنترلی   HVAC را می توان با سیستم های  SAC( سیستم ایمنی و کنترل دسترسی )، سیستم های FA ( اعلام حریق ) سیستم های کـنـترل روشـنایی و سـیسـتم های مدیریت ساختمان و تاسیسات نیز یکپارچه کرد تا بر رفاه ، ایمنی و بهره وری ساختمان افزوده شود . دیگ های بخار ، پمپ ها و چیلرها را در یک موتورخانه ، اغلب روی یک سطح پایین تر قرار می دهند.

در مجتمع های ساختمانی بزرگ ، برج خنک کننده معمولا روی بام یا هم سطح زمین ، در خارج از ساختمان و در نزدیکی موتورخـانه مرکزی قـرار داده می شود . سـاختمان های بزرگ ، اغلب دارای سیستم های مجزا برای گروهی از طبقات یا نواحی مختلف ساختمان هستند.


http://diy-images.adventuresindiy.com/hvac_installed/positioning_ac_unit.jpg


توجه : برج خنک کننده بیشتر روی بام یا هم سطح زمین در خارج از ساختمان ، در خط برگشت آب سرد شده قرار داده می شود تا قبل از برگرداندن آب به چیلر ، دمای آب را بگیرد.

هر سیستم HVAC باید منطبق با پارامترهای زیر طراحی شود :

 • ملزومات ظرفیت
 • ترکیب قابل قبولی از هزینه نصب اولیه و هزینه های عملیاتی
 • قابلیت اطمینان سیستم
 • فضای موجود برای تجهیزات

سیستم HVAC  اساسا با رسانیدن آب سرد شده یا داغ از طریق لوله های انتقال به کوئل ها و از آنجا توزیـع هوای گرم یا سـرد از میان شبـکه داکت ها به کل ساخـتمان توسط فن های تعبیه شده ، محیط مطبوعی را در داخل ساختمان فراهم می سازد . هم چنین لازم است کـه هـوای بیرون نیز از طریق مرطوب کننده ، به داخل شبکه داکت ها کشیده شود و ایـن کار بستـه به دمای هوای بیرون و شرایط خاص تهـویه در داخل ، متغـیر اسـت . هـوای بـرگشتی نیز بـسته به دمایی که دارد ، ممکن است به نحوی با این سیستم ترکیب شده و سپس به فضای کار انتقال داده شود .

پمپ ها ، آب سرد شده یا داغ را انتقال داده یا برمیگردانند . برج های خنک کننده ، در خط برگشت سـیستـم چیلر قـرار داده می شوند تـا گرما را از آب گرفته و به  این ترتـیب عملکرد چیلر را بهتر و اثربخش تر کنند . هوا نیز از طریق شبکه داکت های برگشتی ، به مرطوب کننده های بیرونی تخلیه    می شود تا کیفیت خوب هوا حفظ شود .

توجه :واحد هوا ساز ( AHU ) معمولا حاوی اکثریت نقاط کابل کشی شده برای سیستم  HVACاست و امکان دارد برای فرآوری آب سرد و آب گرم چندین طبقه داشته باشد .

 AHU ها را می توان در مکان های زیر قرار داد :

 • بر روی بام
 • در محدوده فضای کار ( مثلا موتور خانه ، فضای سقف )
 • در محدوده فضای کاری که به چند طبقه سرویس  می دهد
 • به صورت ترکیبی از پشت بام و واحدهای هر فضا

هنگام برنامه ریزی سیستم توزیع کابل کشی مخابراتی برای سیستم  HVAC ، لازم است طراح با مشتری ویا فروشنده  BMSدر موارد زیر همکاری کند :

 • شناسایی نوع سیستم کنترلی که قرار است استفاده شود ( برای مثال پنوماتیک ، DDC )
 • شناسایی مکان تجهیزات مکانیکی BMS ( مانند گرداننده های هوا ، چیلرها ، بویلر ها ، پمپ ها ، برج های خنک کننده ، کمپرسور ها ، دریچه ها )
 • شناسایی مکان های استقرار کننده BMS
 • شناسایی مکان سیستم BMS ( برای مثال فهرست نقاط ورودی / خروجی آنالوگ و دیجیتال)
 • تعیین احتمال و محل کاربرد محفظه های هوا با ظرفیت متغیر (  VAV)

سیستم مدیریت انرژی (EMS  )

سیستم مدیریت انرژی (  EMS) ضمن فراهم ساختن محیطی امن و مطبوع برای ساکنان ساختمان ، هزینه های انرژی یا برق را کاهش می دهد .

برخی راهبرد های رایج در کنترل ونظارت بر مصرف نیرو عبارتند از :

 • زمان بندی ( بـرای مـثال زمـان بـندی بـر حـسـب ساعـتی از روز یـا بـه صـورت  از پیش برنامه ریزی شده )
 • قـطع جـریان در هـنگام اوج تـقاضا ( مـثل کنـترل مـتغیر یـا متناوب برای به حداقل رساندن تقاضای انرژی )
 • رویداد فعال کننده کنترل ( مانند واکنش های از پیـش بـرنامه ریـزی شده به برخی مجموعه شرایط معین )
 • نظارت بر مصرف و تقاضای انرژی
 • شروع به کار ، از کار ایستادن بهینه و کارآمد تجهیزات

برای درک عمیق اینکه  EMS چگونه می تواند هزینه های انرژی را کاهش دهد، نیاز به اطلاعات اولیه راجع به نرخ های برق است . اغلب شرکت های برق صورت حساب های ماهانه را که برای کاربران تجاری می فرستند ، بر مبنای دو پارامتر محاسبه میکنند :

 • مصرف ( مثلا کیلو وات ساعت (KWH) )
 • تقاضا (مانند کیلو وات (KW) )

عنصر اول یعنی هزینه مصرف مبتنی بر مقدار کل برق مصرفی طی دوره ماهانه صـدور قـبـض برق است . هزینه مـصرف بـا در نـظر گـرفتن تعـداد کیلو وات ساعت (KWH) مصرفی در ماه و ضرب آن در نرخ برق که به واحد ریال برای هر کیلو وات ساعت است ، محاسبه می شود .

 برای مثال اگر یک ساختمان تجاری ، ماهانه ۱۰۰۰۰ کیلو وات ساعت برق مصرف کند و نرخ برق ۷۳۰ ریال به ازای هر کـیلو وات سـاعت بـاشد ، مـبلغ پـرداختی ماهانـه برای این مصرف ، ۷۳۰۰۰۰۰ریال خواهد بود.

عنصر دوم تعیین مبلغ قبض برق واحد تجاری ، هـزینه تـقاضا است تـقاضا عـبارت از حـداکثر نرخ مصرف انرژی برق است . اغلب شرکت های برق ، تقاضا را با اندازه گیری برق در حال مصرف طی هر ۱۵ دقـیقه در کـل دوره ماهانه صدور قـبض ، محاسـبه می کنند. بالاترین مقدار اندازه گیری شده در فواصل زمانی ۱۵ دقیقه ای ، تعـیین کنـنده کیلو وات (KW) اوج اسـت که شرکت برق از آن برای صدور قبض برق استفاده میکند .

اغلب شرکت های برق مبالغ جانبی دیگری هم طلب میـکنند ، از جملـه هزینـه تنظیـم سـوخت ،مبالغ اضـافه بها و مالـیات ها که مـبالغ مـذکور هـم به نـرخ های اولـیه بـرق اضافه می شوند .راهبردهای EMS اگر به دقت برنامه ریزی شده باشند ، میتوانند هر نوع هزینه انرژی را کاهش دهند چون قادر به کاهش هر دوی تقاضا و مصرف هستند. درراستای رسیدن به این هدف کنترل کننـده هـای مـبتنی بر ریز پردازنده ، می توانـند وظایف کنترل ، نـظارت و مـدیریـت انـرژی در کـنتـرل کـننده در هـم آمیخته وامکان به اشتراک گذاشتن حس گروفایل های داده ونیزهماهنگی برنامه ها را فراهم کنند تا :

 • کارآمدی سیستم  HVACبیشتر شود .
 • راهبردهای کنترل روشنایی پیاده شوند.
 • مدیریت نگهداری و برنامه زمان بندی یکپارچه شوند.

توجه : در اغلب ساختمان ها ی متوسط تا بزرگ ، مدیریت انرژی بخش جدا نشدنی سیستم HVAC اسـت کـه در آن کـنترل بـهـینه شـده در سـطح سـیستم انجام میگـیرد و اطلاعات مدیریتی و دسترسی کاربر از سوی میزبان  BMSتامین می شود .نقاط مخصوص رله های ولتاژ پایین ، علاوه بر داشتن نقـاط کابـل کـشی شـده مـرتبط با تـجهیـزات  HAVCو فـضاهای کاری برای کنترل مصرف انرژی ، ممکن است بـخشی از مـرکز کـنترل مـوتوری (MCC) باشند که اغلب در اتاق اصلی برق قرار داده می شوند.

بهبود کارآمدی سیستم گرمایش ، هوارسانی و تهویه مطبوع (HVAC) مبتنی بر ریز پردازنده است . تـوابع EMS با نـقاط و شـبه نـقاط کابـل کشـی شـده آنـالوگ / دیجیتال ، ورودی ها /خروجی ها پیاده    می شوند،نقاطی که به طریق زیر قابل توسعه اند :

دسـتورات کـامپـیوتـری کـه عـملیات خاص  DDC را کـه بـایـد در کـنـترل کننده اجرا شوند ، تعریف میکنند.

توابع ریاضی

مقادیر ساعت زمان

زیر سیستم های جداگانه برنامه

توجه : سیستم های مدیریت انرژی برای ساختمان ها ، حدود ده سال پیش از DDC معرفی شدند. این سیـسـتم های عـرضه شـده قـبل از DDC معـمولا دارای مـعماری دیجیتال و متشکل از یک کامپیوتر مرکزی بودند که در بردارنده راهبردهای نـظارت و کـنترل و کنترل کننده های راه دور بودند که با سیستم های کنترل پنوماتیک محلی ، برق و الکترونیک ، از طریق واسطه ارتباط برقرار میکردند.

شبکه ای از کنترل کننده های مبتنی بر ریزپردازنده ، این اطمینان را بوجود می آورد که تجهیزات   HVAC با حد اقل هزینه کار میکنند و دماها تحت کنترل قرار میگیرند تا حداکثر کارایی در محدوده مرزهای رفاه و آسایش تعریف شده و توسط کاربـر حاصـل آیـد . راه بـردهای انـرژی ،کل تاسیسات مکانیکی را در بر گرفته و ارتـباط با دیگـر سیسـتـم های BMS برقرار کرده و ارتـباطات شـبکه را ضروری میکنند. تراز کردن بار و کنتــرل تقــاضا ، هـمراه با راه انـدازی و بارگـزاری تاسـیـسـات مرکزی ، بر مبنای تقاضای سیستم های تنظیم هوا ، هماهنگ سازی سیستم های پیوسته و دائمی را ایجاب میکنند.

از جمله وظایف میزبان  BMSمدیریت انرژی HVAC عبارتند از :

 • نظارت – ثبت میزان کارایی
 • نظارت – ثبت میزان مصرف انرژی
 • گزارشاتی از مصرف انرژی
 • مصرف انرژی بر حسب منبع و دوره زمانی
 • واکنش های به موقع ، دماها ،میزان کارایی از لحاظ سیستم ، ساختمان و محوطه
 • منحنی گرایش ها
 • دسترسی به راه بردهای مدیریت انرژی برای تنظیم و سازگاری دائمی با نیازهای در حال تغییر
 • جداول زمانی حضور ساکنان در ساختمان
 • دماهای حد آسایش
 • تنظیمات پارامتری ( مثل بهره تقویت کامل ) حلقه های DDC
 • تنظیمات چینش نقاط
 • فشارهای استاتیک داکت
 • تنظیمات دمای اتاق
 • مقادیر جایگزین و تبدیلی صرفه جویی کننده
 • دماهای آب و جداول و برنامه ریزی های زمان بندی
 • اصلاح و افزودن بر برنامه های DDC

خلاصه ای از برنامه های  EMSبا امکان یکپارچه سازی درون کنترل کننده های مبتنی بر ریز پردازنده به قرار زیر است :

شروع بهینه – با محاسبه نحوه حصول دمای آپارتمان در آغاز روز ، زمان فعالیت HVAC را به حداقل   می رساند (مثلا شروع کار را تا حد امکان به تاخیر می اندازد ).

توقف بهینه – با محاسبه طول مدت زمانی که انرژی ذخیره شده می تواند دمای آپارتمان را در پایان روز حفظ کند. زمان فعالیت  HVAC را به حداقل می رساند . ( برای مثال قبل ازموعد ترک محل ، تجهیزات را خاموش میکند ).

چرخه شبانه – با بستن دریچه تنظیم هوای بیرونی و به جریان انداختن واحد تنظیم و جابه جایی هوا ،یک حد بالا یا پایین دما را طی اوقات عدم حضور ساکنان ساختمان حفظ میکند.

تصفیه شبانه – در شب ،از هـوای خـنک بـیـرون بـرای خـنـک کـردن ساختمان قـبل از روشن شدن دستگاه مکانیکی خنک کننده استفاده میکند .

مقدار گرما – منبع هوا را به صورت ترکیبی از هوای برگشتی و بیرونی انتخاب میکند که مستلزم کمترین مقدار کاهش حرارت برای تولید سرما می باشد .

تنظیم مجدد بار- تنظیم می کند که تنها حداقل مقدار انرژی سرمایشی یا گرمایشی را برای برآورده ساختن الزامات بار استفاده کند .

باند انرژی صفر – یک باند انرژی مرده را در اختیار می گذارد که در آن هیــچ یـک از دوانرژی سرمایشی و گرمایشی استفاده نمی شود (مثل دمای فضا که بین مقادیر حداقل و حداکثر شناوراست).

تقاضای انرژی توزیع شده – بر تقاضای برق نظارت کرده و تقاضا ها را با قطع جریان برخی از خطوط دارای اضافه بار با کنترل کننده ها به اشتراک می گذارد.

مدیریت و زمان بندی نگهداری

مدیریـت و زمان بـندی نـگهداری  تجهیـزات مکانـیکی و الکتـریکی بـا تضـمین عـملکرد مقرون به صرفه تجهیزات ، نه تنها در مصرف انرژی صرفه جویی میکند ،بلکه ضمن فراهم آوردن محـیطی امـن بـرای کـارگـران ،از بـیکاری تجهـیزات نـاشـی از خـرابـی جلوگـیری می کـند . کار نگهـداری تجهیزات را می توان با توجه به اطلاعات مربوط به سوابق قبلی یا توصیه های سازنده ، در فواصل منـظـم زمان بـندی کـرد یا اینکه می تـوان تـجهیـزات را تـحت نظارت و کنترل گرفت تا شرایط کار   غیرعادی تعیین شوند . هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا لازم است تجهیزات را تحت کنترل و نظارت قرار داد یا خیر ، بین این هزینه (کنترل و نظارت بر تجهیزات )و موارد زیر ، مقایسه ای به عمل آید :

 • مقدار بالقوه صرفه جویی درانرژی ناشی از تجهیزاتی که به نحو بهینه کار میکند .
 • هزینه ضمنی برای تمدید ، احتمالی عمر مفید تجهیزات (برای مثال : مقدار صرفه جویی در قیاس با برتری و ترجیح تعویض بر نگهداری )
 • هزینه تعمیر تجهیزات معیوب یا دارای عملکرد نادرست
 • خطرات ایمنی ایجاد شده توسط تجهیزاتی که درست کار نمیکنند.

چالش کنترل و نظارت بر تجهیزات ، کم کم در حال یافتن خصوصیاتی است که در صورت خوب کار نکردن دستگاهها ،هشدارهایی را اعلام خواهند کرد و سپس گستره عملیاتی قابل قبول را تعیین میکند که هشدارهای قابل اطمینانی را ارائه خواهنـد داد از جمـله شاخـص های قـابـل انـدازه گـیری تجهیزات که اختلالات احتمالی در عملکرد را ممکن است با سیگنال خاصی نشان دهند عبارتند از :

 • دما
 • لرزش
 • فشار
 • مصرف انرژی

فضاهای کاری را نیز می توان با ارزیابی پارامترهای زیر وبا هدف تعیین صحت عملکرد تجهیزات HVAC تحت نظارت و کنترل در آورد :

 • دما
 • کیفیت هوا
 • رطوبت
 • مصرف انرژی

برنـامه بـهینه سازی مصـرف انـرژی مـی تـوانـد اغلب به یک سیستم منفرد اخـتصاص داده شـــود . خصوصا ، اگر تــنظیمات معمــولی اعمال نـشود ، آنگاه نقش های ضروری را می توان مستقیما به DDCهای سیستم برنــامه ریزی کرد . آنگاه برنامه ها را می تـوان برای اجرای این نقش ها به طور خود کار باقی گذارد و تنها نیازاست زمانی مجددا برنامه ریزی شود که تغییرات ساختاری درسیستم ایجاد شود.


http://www.knudehansen.com/data/images/jose-hvac-new-image.jpg

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم تیر ۱۳۹۰ساعت 21:41  توسط مسعود  | 

تشریح عملکرد و ارزیابی اقتصادی دستگاه زنت:

در تابستان زنت، هوای گرم محیط را پس از عبور از روی سطوح  گسترده خیس (پکینگ، پوشال و ...) و انجام فرایند تبخیر آب خنک می شود و به این ترتیب هوای خنک و تازه ای را جهت آسایش فراهم می سازد. در زمستان نیز پس از ترکیب هوای برگشتی با درصد معینی از هوای تازه بیرون، پس از عبور از کویل گرمایشی آبگرم، دمای مناسب را برای مصرف کنندگان فراهم خواهد آورد.در واقع زنت ساده ترین دستگاه تهویه مطبوع متناسب با شرایط اقلیمی کشور می باشد که با صرف کمترین هزینه نگهداری و بهره برداری می تواند شرایط آسایش را برای مصرف کنندگان فراهم آورد.

سمت گرمايش آن ازيك كويل دو رديفه يا چهار رديفه تشكيل شده است و قسمت سرمايش آن از طريق سيستم پوشال و آب افشان عمل مى كند كه به سيستم لوله كشى آب شهرى متصل است. انتقال گرما يا سرما در اين حالت به طريقه اجبارى و توسط فن دستگاه صورت مى گيرد. اين سيستم به دليل هزينه كمتر چه در موقع تهيه آن و چه در موقع نگهدارى نسبت به ساير سيستم هاى تهويه مطبوع و بدليل حذف لوله كشى به تمام اتاقها و عدم نياز به چيلر جهت سرمايش براى منازل مسكونى مؤسسات عمومى و صنعتي، آپارتمانهاى چند واحدى و ... بسيار مقرون به صرفه است. با استفاده از اين دستگاه بعد از استقرار آن در محل مناسبى به نام زنتخانه يا بالكون، صرفاً با يك كانال كشى به اتاقها مى توان هواى مطبوع را در هر زمان به اتاقها هدايت كرد.
دستگاه مینی زنت

دستگاه مينى‌زنت در حقيقت مدل فشرده (Compact) همان دستگاه زنت است با اين ويژگى که حجم دستگاه مذکور کمتر بوده و فضاى کمترى‌ از ساختمان را اشغال ميکند و زيبايى ظاهرى آن بيشتر است. هدف از ساخت اين دستگاه اين است که از يک دستگاه براى يک واحد مستقل استفاده شود نه براى يک آپارتمان چند واحدى که چون حجم دستگاه کوچک است براحتى در ايوان هر واحد جا ميگيرد در نتيجه عمل گرمايش و سرمايش توام با تنظيم رطوبت يک واحد را به راحتى انجام ميدهد و بدين ترتيب مشکلات استفاده از يک دستگاه براى چند واحد از ميان ميرود و هر لحظه امکان کنترل و تنظيم رطوبت و گرما و سرما براى مصرف کننده بدون نياز به تکنسين متخصص وجود خواهد داشت. قسمت گرمايش و سرمايش آن مشابه دستگاه زنت است که از دو طرف دستگاه ورودى براى تابستان و از يک طرف ورودى براى زمستان در نظر گرفته شده، در همان طرف نيز يک قسمت به هواى برگشتى از ساختمان اختصاص داده شده تا در زمستان به تنظيم دماى واحد مسکونى کمک نمايد.

اجزاء دستگاه زنت

-فن

۲-فیلتر(اختیاری)

۳-کویل‌های آب گرم و یا کویل‌های الکتریکی

۴-دریچه‌های قابل تنظیم

۵-سیستم پوشال‌ها و آبفشان

آشنایی سریع با دستگاه زنت:

1-زنت(Zent) دستگاهي است كه در تابستان هواي بيرون را گرفته و از لابه لاي پوشالهاي مرطوب عبور ميدهد و پس از خنك شدن (مانند كولر آبي ) توسط كانالهاي اجرا شده به فضاهاي داخلي ساختمان منتقل مي نماييد و در زمستانها هواي داخل ساختمان را گرفته و از لابه لاي كويل هاي آبگرم بالاي دستگاه عبور داده و هواي گرم را به فضاهاي داخلي ساختمان منتقل مينمايد.

2- محل نصب اين دستگاه در داخل ساختمان در فضايي كوچك كه داراي پنجره ايي مناسب و قابل بسته شدن (در زمستان) با هواي آزاد داشته باشد، مي باشد.


3- لوله هاي ارتباطي اين دستگاه با سيستم تاسيسات ساختمان عبارت است از : يك جفت لوله رفت و برگشت آبگرم ديگ شوفاژ و يك انشعاب آب سرد مصرفي از سيستم آب مصرفي و همچنين يك كانال توزيع هوا كه معمولا از بالاي دستگاه تا فضاهاي داخلي ساختمان ادامه دارد.

4- زنت مخفف زمستانی / نیمه / تابستانی می‌باشد این دستگاه در ایران اختراع شده و اولین بار در کارخانه ساخت سیستم‌های تهویه متعلق به مهدی بازرگان تولید شده‌است.

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ساعت 9:45  توسط مسعود  | 

برای خنک شدن در این تابستان گرم چه می‌کنید؟ کولر آبی؟ گازی یا پنکه؟ شاید در میان تمام روش‌های موجود برای خنک شدن پنکه‌ها ارزان ترین روش باشند. هرچند که خیلی اوقات واقعا خوب عمل می‌کنند. ‏
در هر صورت تغییرات به پنکه‌ها هم رسیده است و این پنکه‌ای است که پره‌ای برای چرخیدن ندارد.
به گزارش عصر ایران، با استفاده از فناوری به نام Air Multiplier این پنکه‌ها هوا را حتی بهتر از پنکه‌های پره دار فعلی به بیرون می‌دمند. ‏شرکت Dyson آنها را در سه رنگ مختلف و دو مدل متفاوت تولید کرده است. برای داشتن عجیب ترین پنکه‌های دنیا باید بسته به مدل بین ۲۹۹ تا ۴۴۹ دلار هزینه کنید. یا اینکه همینقدر پول بدهید و یک کولر بخرید. ‏

Conventional fan showing bair buffeting
Air Multiplier showing no buffeting
این هم سایت سازنده این پنکه ها : http://www.dyson.com/technology/airmultiplier.asp
+ نوشته شده در  شنبه پنجم تیر ۱۳۸۹ساعت 9:15  توسط مسعود  | 

سیستم تهویه مطبوع جدید با ترکیب سیستم خنک‌کننده‌ تبخیری و خشک‌کننده مایع، با مصرف انرژی 50 تا 90 درصد کم‌تر، بدون آزاد کردن گازهای آلاینده،‌ هوایی خشک، خنک و واقعا مطبوع بیرون می‌دهد.
وقتی صحبت از راحتی درون خانه باشد،‌ برای تحمل هوای داغ تابستان هیچ دستگاهی به پای تهویه مطبوع نمی‌رسد. اما از آن طرف هم وقتی صحبت هزینه‌های مصرف انرژی باشد، باز هیچ دستگاهی به پای تهویه مطبوع نمی‌رسد.


اما بر اساس خبری که پاپ‌ساینس در این باره منتشر کرده، یک موسسه انرژی‌های تجدیدپذیر سیستم تهویه مطبوع جدیدی را اختراع کرده که در مقایسه با بهترین سیستم‌های قبلی، ‌50 تا 90 درصد کم‌تر انرژی مصرف می‌کند. سیستم تهویه مطبوع تبخیری با خشک‌کنندگی تقویت شده یا به طور خلاصه DEVap توانسته خنک کنندگی تبخیری را با خشک‌کننده‌های مایع به طوری ترکیب نماید که پیش از این هرگز اتفاق نیافتاده بود.

به گفته مهندس مکانیک این موسسه، ‌اریک کزوبال،‌ هدف نهایی ایجاد انقلابی در سیستم‌های خنک‌کننده بوده است به طوری که در عین حال، کربن کم‌تری هم وارد هوا بشود. این سیستم در یک مرحله هوا را خنک و خشک می‌کند. با خنک‌کنندگی تبخیری، هوا را روی یک سطح مرطوب می‌دمد تا تبخیر را بهبود بخشد.

تا این‌جا هنوز اتفاق تازه‌ای نیفتاده است. اما در مرحله بعدی این دستگاه تفاوت خود را نشان می‌دهد، وقتی که هوا را به دو جریان تقسیم می‌کند که با یک غشای پلیمری از هم جدا می‌شوند.

آب از یک جریان هوایی عبور می‌کند و آن را مرطوب‌تر و خنک‌تر می‌سازد. هوای خنک‌تر غشا را خنک می‌کند و غشا هم جریان هوای سمت دیگر خود را خنک می‌کند،‌ بدون این که هیچ رطوبتی به آن بدهد. سیستم دیگری که حتی هوا را خشک‌تر می‌کند، باعث می‌شود که این سیستم در مناطق بسیار مرطوب هم قابل استفاده باشد. بدین ترتیب نیازی به استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوعی که با مواد خنک‌کننده کار می‌کنند و بسیار پر مصرف هم هستند نخواهد بود.

سیستم DEVap از یک خشک‌کننده مایع استفاده می‌کند، محلولی از کلراید لیتیوم یا کلراید کلسیم که 44 درصد حجم آن نمک است. اغلب مردم خشک‌کننده‌ها با به شکل بسته‌های کاغذی کوچک درون جعبه کفش یا کیف‌ها و لباس‌های نو می‌شناسند. غشای دیگری درون DEVap خشک‌کننده را از هوا جدا می‌کند و تنها اجازه می‌دهد که بخار آب از بین خلل و فرج میکرومتری آن عبور کند.

بدین ترتیب،‌ خشک‌کننده رطوبت جریان هوا را می‌کشد و هوایی گرم و خشک به جا می‌گذارد. سپس در کانال دوم، آب تبخیر می‌شود تا جریان هوای دومی را خنک نماید که خود، جریان هوای اولی را که خشک شده بود، خنک خواهد کرد. نتیجه نهایی یک جریان هوای خشک و خنک خواهد بود.

البته ایده ترکیب خشک‌کننده و خنک‌کننده تبخیری جدید نیست،‌ فقط تا به حال کسی نفهمیده بود چه طور یک سیستم کارامد و البته ارزان‌قیمت بسازد. این سیستم انرژی کمی مصرف می‌کند و هیچ نیازی به مواد سردکننده‌ای که CFC و HCFC آزاد می‌کنند، ندارد. بنابراین به نجات زمین از گرمایش هم کمک می‌کند.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۹ساعت 21:26  توسط مسعود  | 

مقاله زير توضيحي مختصر بر كاركرد و مزاياي پرده هوا Air  Curtain   مي باشدكه اميد است مورد توجه و بهره برداري مناسب قرار گيرد.

كاركرد اصلي پرده هوا Air Curtain   در ايجاد پرده اي نامرئي از هواي فشرده در بالاي دربهاي ورودي ساختمانها ، مجتمع ها ، تاسيسات ، كارخانجات، سردخانه ها ، بيمارستانها و ... مي باشد تا ضمن ممانعت از ورود حشرات و گرد وغبار ، عاملي در جهت جلوگيري از به هدر رفتن انرﮊي ( به صورت حرارت يا برودت ) گردد. به طور كلي پرده هوا براي چهار منظور طراحي و اجرا مي گردد.

1- جلوگيري از ورود گرد وغبار و خاك ، حشرات موذي، دود ، بوهاي نامطبوع ، گاز و بخار هر نوع آلودگي محيطي از محل درب ها كه به شكلي در روند توليد و حفظ شرايط كنترل شده آن ايجاد مزاحمت نمايد. اين موضوع بوي‍ﮊه براي درب هايي كه در طول زمان كاري ، مجبور به باز بودن مي باشند اهميت بيشتري پيدا مي كند و به اين ترتيب با نصب پرده هوا قادر خواهيم بود كه عملا در موارد غير ضروري درب هاي فيزيكي را حذف كنيم وتردد پرسنل و جابجايي كالا با سهولت بيشتري انجام شود.

2- ايجاد يك پرده نامريي و جلوگيري كننده از تبادل حرارت بين دو محيط : نقش جداكننده پرده هوا مابين دو محيط سرد و گرم مزيت بسيار ارزشمندي در حفظ و كنترل اتلاف انرﮊي مي باشد. بوي‍ﮊه آنكه امروزه خنك و مطبوع نگاه داشتن هواي يك ساختمان ( كارخانه و اداره و ... ) در فصل گرم و همچنين گرم نگاه داشتن آن در فصل سرد با صرف هزينه بسيار گزافي صورت مي گيرد و پرده هوا قادر است با راندمان بسيار مطلوبي مانع اين اتلاف گردد.

3- جلوگيري از ورود  بادهاي غالب فصلي به داخل سالن ها با وجود باز بودن درب ها،اين مزيت بخصوص در فصلهاي سرد سال كه با توجه سيستم تخليه هواي ساختمان فشار منفي وجود دارد امكان ممانعت از ورود باد قالب را به وجود مي آورد .

4-  كنترل انتشار بو و گرد و غبار و هر نوع آلودگي ديگر در كل فضاي باز سالن توليد از طريق ايزوله كردن قسمت آلوده كننده با پرده هوا .

دستگاه پرده هوا با نصب بر روي سر در لايه فشرده اي از جنس هوا به وجود مي آورد كه مانند پرده اي نامريي محيط داخل و خارج را از هم جدا مي سازد .

در جهان امروز پرده هوا با توجه به كاركردهاي متنوع خود در صنعت به عنوان آخرين راه حل براي كنترل موارد اشاره شده پيشنهاد مي گردد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۹ساعت 21:36  توسط مسعود  | 

در این مطلب به خلاصه ای از اعداد و ارقام مربوط به مقدار هوای تازه مورد نیاز که اغلب بیشترین کاربردها را دارد اشاره می شود :

حداقل هوای تازه مورد نیاز بر اساس ASHRAE 62-1989 :

- دامنه کلی : 15 الی 60 CFM به ازای هر نفر

- رایج ترین دامنه کاربردی برای اغلب فضاها : 15 الی 20  CFM به ازای هر نفر

- اماکن آزاد برای مصرف دخانیات  : 60 CFM به ازای هر نفر

- حداقل هوای تازه برای توالت ها ( که منظور از هوای تازه در این مورد هوای مورد نیاز برای تخلیه مکانیکی است ):

50 CFM به ازای هر توالت

2 CFM به هر فوت مربع

 10 بار در ساعت بر حسب حجم فضا

- حداقل هوای تازه برای اتاق ها و پست های برق :

2 CFM به ازای هر فوت مربع

10 بار در ساعت بر حسب حجم فضا

5 CFM به ازای هر کیلو ولت آمپر

- حداقل هوای تازه برای اتاق های تاسیسات مکانیکی :

2 CFM به ازای هر فوت مربع

10 CFM به ازای هر اسب بخار توان تجهیزات منصوبه

8 CFM به ازای هر BHP ظرفیت دیگ برای هوای حاصل از احتراق


منبع : http://www.saeidahmadi.mihanblog.com

+ نوشته شده در  شنبه هشتم خرداد ۱۳۸۹ساعت 20:23  توسط مسعود  | 

هدف در صنعت تهوية مطبوع تأمين شرايط مطلوب آسايش در داخل ساختمان و يا تأمين شرايطي خاص در يک فضاي مورد نظر است. فضاي مورد نظر مي تواند ساختمان مسکوني، اداري، هتل، بيمارستان، داخل وسائل نقليه (هواپيما، اتومبيل، قطار و...) و نيز فضاهاي خاص توليدي مانند فضاهاي توليد تراشه هاي الکترونيکي، دارويي، بهداشتي و ... باشد. بنابراين به منظور تأمين شرايط مطلوب و مطبوع در هر يک از مکانهاي ياد شده، سيستم هاي مختلف و مخصوص آن مکان طراحي و اجرا مي شود. برخي از معيارهايي که مبناي مقايسة سيستم ها تهويه مطبوع را تشکيل مي دهند عبارتند از:

1)چگونگي تأمين شرايط آسايش و يا شرايط خاصّ مورد نظر

2)چگونگي کارکرد سيستم

3)ميزان و درجة آسايش مورد نظر

4)ظرفيت سيستم

5)وضعيت جاگيري و اشغال فضا توسط سيستم

6)هزينه هاي تهيه و نصب (هزينه هاي اوليه)

7)هزينه هاي بهره برداري(running cost ) مانند هزينه هاي مصرف گازوئيل، آب، برق و ...

8) قابل اتکا بودن سيستم

9) قابل انعطاف بودن سيستم

10) تعمير و نگهداري سيستم و هزينه هاي آن

11) چگونگي وضعيت تملک و استفاده از فضاها

لذا قبل از هر اقدامي لازم است که اطلاعات جامعي از ميزان بودجه، درجة آسايش مورد نظر، امکانات گسترشي آتي و ... در اختيار داشت.

عواملي که در تعيين يک سيستم بخصوصي مؤثرند عبارتند از :

1) ميزان بار برودتي و بار گرمايشي

2) منطقه بندي

3) معماري ساختمان

4) عوامل محدود کنندة ديگر (صدا، کنترل رطوبت، کنترل فشار هوا مثلاً در هواپيما، ميزان مصرف انرژي و نوع آن، گسترش آتي)

راحي سيستم هاي تهويه مطبوع داراي جنبه هاي مختلفي است كه بايد در نظر گرفته شود. و بعضاً در مورد يك پروژه خاص چندين گزينه براي انتخاب نهايي وجود دارد. براي طراحي چنين سيستم هايي بايد درك جامع و كاملي از تهويه مطبوع داشته باشيم . و در ادامه نياز هاي مشتري و موانعي را كه در طراحي وجود دارد را به خوبي بشناسيم.
مبناي مقايسة سيستم ها تهويه مطبوع
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 19:34  توسط مسعود  | 

تصاویری از جابجایی  سیستم های تهویه مطبوع


http://www.westcoast-air.com/west-coast-air-conditioning-and-heating-installation

سپس کلیک روی تصویر در سمت راست صفحه جدید


-------------------------------------------

کپی برداری بدون ذکر منبع  ممنوع است


+ نوشته شده در  دوشنبه دوم فروردین ۱۳۸۹ساعت 21:14  توسط مسعود  |